På gång

Vill du engagera dig i vår valberedning?

Vill du vara med och bidra till det strategiska och viktiga arbetet i Kvinnojouren Blendas verksamhet?

Nu söker vi valberedare som vill vara en del i arbetet med att säkerställa att Kvinnojouren Blenda har en fortsatt engagerad och kompetent styrelse så att vi kan driva vårt värdefulla arbete framåt.

Som valberedare har du ett viktigt demokratiskt uppdrag. Du är intresserad av rekrytering och har bra kontakter som du tror kan vara till nytta när det gäller att hitta nya, engagerade ledamöter till styrelsen.

Kvinnojouren Blendas årsmöte 18 mars väljs vilka som ska sitta i valberedningen.

Rollen

Valberedningen har en viktig och central roll i vår förening. Valberedningens främsta arbetsuppgift är att följa verksamheten under året för att ta fram förslag på nya ledamöter till styrelsen och revisorer inför kommande år. Valberedningen består av 2–3 ledamöter, varav en sammankallande valberedare.

Uppdraget i valberedningen är varierande och lärorikt och innebär bland annat att:

  • Planera för valberedningens arbete.
  • Följa verksamheten under året för att veta vilken kompetens och erfarenhet som behövs till styrelsen.
  • Gå igenom de förslag som inkommit och eventuellt komplettera det med egna förslag.
  • Intervjua sittande styrelse inför den nya mandatperioden.
  • Rekrytera lämpliga kandidater och förbereda ett förslag till Kvinnojouren Blendas årsmöte (2026).

Du behöver ingen tidigare erfarenhet, men det är meriterande om du förstår vad arbetet i en styrelse innebär eller om du har varit engagerad i en styrelse och/eller valberedning tidigare.

Hur nominerar du?

Du kan nominera dig själv eller någon annan! Skicka ett mejl med din intresseanmälan och en motivering till varför du vill engagera dig i Kvinnojouren Blendas valberedning.

Du kan även mejla in dina frågor eller funderingar kring uppdraget.
E-post:info@kvinnojourenblenda.se

Senast den 13 mars vill vi ha din nominering.

Vi ser fram emot att ta del av din nominering!

Kategorier

Senaste inläggen